اشاره
جذابیت چیزی است جدای از زیبایی. یک نفر می‌تواند چهره‌ی زیبایی نداشته باشد، ولی فوق‌العاده جذاب باشد. نیز می‌تواند بسیار زیبا باشد اما اصلا جذاب نباشد. حتما می‌دانید که کدام یک از این دو حالت دوست داشتنی‌ترند. جذابیت و گیرایی یک ویژگی اکتسابی است و ما آگاهانه یا ناآگاهانه ان را کسب می‌کنیم.

چگونه می‌توان جذاب بود؟
1-ظاهری آراسته داشته باشید.
مرتب باشید، هماهنگی و پاکیزگی شما ناخودآگاه شما را جذاب میکند. بعضی‌ها بر اساس تصوری نادرست برای جذاب شدن به شدت به تکاپو میافتند و به شکل‌های عجیب و غریبی لباس میپوشند که این مسأله از جذابیت آنها می‌کاهد. ظاهر هر شخص، نشان‌دهنده‌ افکار، عقاید و شخصیت اوست؛ زیرا «از کوزه همان برون تراود که در اوست.» روایت شده که پیامبر اکرم (ص) به آب نگاه و موی خود را تمیز و مرتب میکردند و شانه میزدند و با ظاهری آراسته با مردم مواجه میشدند و میفرمودند :«خداوند دوست دارد هر گاه بنده‌اش از خانه خارج می‌شود ، خود را برای برادرانش بیاراید.»
2-بیش‌تر سکوت کنید.
غالبا افراد فکر می‌کنند برای اینکه جذاب‌تر شوند، باید بیش‌تر شلوغ کنند. سکوت یک تأثیر ذهنی و روانی می‌گذارد. در سکوت فرد پیرامون خود آرامش ایجاد می‌کند. آنها که بیش‌تر صحبت میکنند، از جذابیت خود می‌کاهند؛ ولی سکوت و گوش دادن بیش‌تر، شما را عاقل‌تر و باتجربه‌تر معرفی می‌کند . البته سکوتی که از اعتماد به نفس بسیار سرچشمه بگیرد. امام رضا(ع) فرمودند: «سکوت و بردباری، از علایم دانایی است». امام صادق (ع) فرمودند: «سکوت گنجی وسیع است که برای بردبار زینت و برای نادان، پرده و پوشش است.».
3-نرم و ملایم سخن بگویید.
وقتی نرم و ملایم سخن می‌گویید، جذاب و محبوب می‌شوید. جذابیت به تقلا و تکاپو نیاز ندارد، بلکه به آرامش و ملایمت نیاز دارد. آدم‌های عصبی و خشن غیر قابل اعتمادند و جذابیتی ندارند.
4-فرد محترمی باشید.
بی‌احترامیبه خود و دیگران و بی‌ادبی در کلام و رفتار از جذابیت شما می‌کاهد. افراد مؤدب، متین و محترم بی‌تردید جذابند و این جذابیت از درون شما موج می‌زند. امام علی(ع) فرمودند : « ادب انسان را از حسب و نسب بی‌نیاز می‌کند(یعنی خودش مایه شرافت است.)».
ادامه دارد...1- محسن تنه‌کار، چگونه دوست داشته شویم؟نشر نجابت.
2-شیخ حر عاملی، آداب معاشرت از دیدگاه معصومین (ع)، ترجمه محمدعلی فارابی و دیگران، نشر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی.
3-حدیث تربیت، جلد(3)، گردآوری انتشارات پیام آزادی
منبع: مجله خانه خوبان،محدثه فخردوزان، مرکز مشاوره و رواندرمانگری ماوا